2024-cü il ərzində "Paşa Bank"ın ümumi xərcləri 2023-cü ilə nisbətdə artıb.
«Paşa Bank» pulu nədən qazanır? – GƏLİR MƏNBƏLƏRİ - MƏBLƏĞLƏR
FED.az xəbər verir ki, bankın ümumi xərcləri 364 768 min manatdan 463 484 min manata yüksələrək 98 716 min manat artıb. Bu isə 27%-lik bir artım deməkdir.
İnzibati xərclərin ümumi xərclərdəki payı 2023-cü ildə 29% olduğu halda, 2024-cü ildə 25%-ə enib, yəni 4 faiz bəndi azalıb. Bununla belə, inzibati xərclərin məbləği 106 507 min manatdan 122 037 min manata qalxaraq 15 530 min manat və ya 15% artıb.
Bankın əmək haqqı xərcləri 2023-cü ildə ümumi xərclərin 24%-ni təşkil edirdisə, 2024-cü ildə bu göstərici 22%-ə düşüb. Məzmun baxımından isə bu xərc 87 157 min manatdan 101 488 min manata yüksələrək 14 331 min manat və ya 16% artıb.
Depozit faizləri isə ən böyük artımı göstərib. 2023-cü ildə ümumi xərclərin 13%-ni təşkil edən bu xərc 2024-cü ildə 23%-ə qalxıb. Real rəqəmlərdə isə 47 392 min manatdan 105 156 min manata yüksələrək 57 764 min manat və ya 122% artım qeydə alınıb.
Kredit faizləri üzrə xərclər sabit qalıb. Ümumi xərclərdəki pay hər iki ildə 2% təşkil etsə də, nominal dəyəri 8 034 min manatdan 7 380 min manata düşərək 654 min manat və ya 8% azalıb.
Qiymətli kağızlar (QK) üzrə faiz xərclərinində ümumi xərclərdə çəkisi dəyişməyib. 2023 və 2024-cü illərdə bu xərc ümumi xərclərin 1%-ni təşkil edib. Lakin real rəqəmlərdə 5 283 min manatdan 4 855 min manata enərək 428 min manat və ya 8% azalıb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankından (AMB) götürülən kreditlər üzrə xərc isə hər iki ildə 0 manat olub və heç bir dəyişiklik baş verməyib.
Amortizasiya xərcləri isə 36 107 min manatdan 37 540 min manata yüksələrək 1 433 min manat və ya 4% artıb. Bununla belə, ümumi xərclərdəki payı 10%-dən 8%-ə düşüb.
Digər faiz xərcləri nominal olaraq azalıb. 2023-cü ildə 483 min manat təşkil edən bu xərc 2024-cü ildə 354 min manata enərək 129 min manat və ya 27% azalıb.
Digər qeyri-faiz xərcləri isə artım göstərib. 2023-cü ildə 73 805 min manat olan bu xərc 2024-cü ildə 84 674 min manata yüksələrək 10 869 min manat və ya 15% artıb. Bununla belə, ümumi xərclərdəki payı 20%-dən 18%-ə düşüb.
Bankın xərcləri və həmin xərclərin ümumi xərclərdə payı ilə bağlı daha detallı aşağıdakı cədvəldə: