Bank kartları arasında rəqabət özünü müxtəlif formalarda göstərir. Onlardan biri də «kəşbək»lərlə müştəri cəlb etmək üsuludur. Müxtəlif kateqoriyalarda – market, restoran, və s. «kəşbək»lər təklif olunur. Təklif olunan «kəşbək»lərdən xüsusilə də sürücülərin diqqətini çəkən bir məqam YDM-larda (yanacaq doldurma məntəqəsi) xərclənən vəsaitlərdən geri qayıdan «kəşbək»lərdir.
Hansı bankın kartı ilə marketə getmək daha sərfəlidir? – BANKLAR, «KƏŞBƏK»LƏR, SİYAHI (Fevral, 2026)
FED.az biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, yanacaq xərclərinə hər ay milyonlarla vəsait xərclənir. Elə bu artan xərclər fonunda sürücülər yanacaq xərclərinə qənaət etməyin yolunu axtarırlar. Bu anda «yanacaq kəşbək»ini daha sərfəli şərlərlə təklif edən banklar sürücülərin seçimi olurlar.
FED.az biznes və maliyyə xəbərləri portalı avtomobil yanacağı üzrə bank kartlarının «kəşbək» təkliflərinin nə qədər sərfəli olduğunu araşdırıb. Araşdırma zamanı məlum olub ki, Azərbaycanda banklar tərəfindən təqdim olunan kartlar vasitəsilə YDM-lər üzrə ödənişlərdən 0,5-6% aralığında «kəşbək» qazanmaq olur.
Müxtəlif bankların kartları ilə yanacaq doldurma məntəqələrində yanacaq alan zaman qazanılan «kəşbək» dərəcələri aşağıdakı cədvəldə qeyd edilib: