Bugünkü ticarət sessiyasında qızılın qiyməti $11.80 və ya 0.39% artaraq $3,029.47 səviyyəsinə çatıb. Gümüş isə $0.03 və ya 0.11% artımla $33.69 olaraq qeydə alınıb. Bu bahalaşma, bazarda investorların təhlükəsiz liman aktivlərinə olan marağının davam etdiyini göstərir.
Texnologiya səhmləri yenidən sərt zərbə aldı - SƏHMLƏR, QİYMƏTLƏR
FED.az xəbər verir ki, son dövrdə qızıl qiymətlərinin performansı xüsusilə diqqət çəkir. Son 30 gündə qızıl $101.58 və ya 3.48% bahalaşıb, altı aylıq dövrdə isə $382.44 (14.51%) artım müşahidə olunub. Ən təsirli yüksəliş isə illik göstəricilərdə qeydə alınıb – son bir ildə qızıl $783.31 və ya 35.06% bahalaşıb.
Uzunmüddətli perspektivdə də qızıl sabit artım nümayiş etdirib. Son beş ildə 86.05% (təxminən $1,395.67), son 20 ildə isə 609.50% (təxminən $2,592.35) dəyər qazanıb. Bu göstəricilər, qızılın uzunmüddətli investisiya baxımından nə qədər etibarlı aktiv olduğunu bir daha sübut edir.
İnvestorlar üçün qızıl və gümüş qiymətlərinin yüksəlişi, xüsusilə qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənliklər fonunda, diqqətçəkən bir göstəricidir. Qızılın bu qədər güclü performans nümayiş etdirməsi, onu həm qısamüddətli, həm də uzunmüddətli investorlar üçün cəlbedici edir.
Beynəlxalq birjalarda və Azərbaycanda istiqraz, səhm və digər investisiya alətləri ilə əməliyyatları InvestAZ investisiya şirkəti vasitəsilə həyata keçirmək mümkündür.